• Polski
 • English
 • Español
 • Peelingi – sposób na piękną skórę

  W dzisiejszych czasach wielu z nas zależy na zachowaniu jak najdłużej młodego wyglądu. Jednym ze sposobów, aby towarzyszył on nam jak najdłużej to pielęgnowanie skóry za pomocą peelingów.

   

  Odmładzające zabiegi oparte na ścieraniu i złuszczaniu naskórka nie są odkryciem naszych czasów. Już w starożytnym Egipcie kobiety stosowały sproszkowany alabaster, sól lub pumeks z tłuszczami zwierzęcymi czy zażywały kąpieli w kwaśnym mleku. Antyczni Rzymianie stosowali siarkę, wapień i gorczycę, a w renesansie popularne były zioła i srebro rozpuszczone w winie w celu eliminacji zmarszczek czy wybielania piegów. Średniowieczne arabskie kobiety używały maseczki na bazie cytryn, jaj, orzechów i ryżu w celu złuszczenia warstwy rogowej naskórka i redukcji zmarszczek.

   

  Niestety do XIX wieku medycyna pomijała dobroczynny wpływ złuszczania naskórka na kondycję skóry. Pierwsze doświadczenia zostały opisane przez niemieckiego dermatologa Paula Unnę w 1882 r. Zastosował on kwas salicylowy, fenol, kwas trójchlorooctowy oraz rezorcyny. Od tamtego czasu zabiegi peelingujące z zastosowaniem substancji chemicznych sukcesywnie zyskiwały popularność. Miały zastosowanie w leczeniu blizn potrądzikowych, redukowaniu zmarszczek lub wyrównywaniu kolorytu skóry.

  Peeling kosmetyczny jest peelingiem powierzchniowym. Polega na rozluźnieniu połączeń między komórkami naskórka – korneocytami, a cementem komórkowym. Powoduje on, z jednej strony, przyspieszenie procesu złuszczania komórek, z drugiej – zwiększenie przenikalności substancji aktywnych.

  W zależności od głębokości działania peelingi można podzielić na:

  • bardzo powierzchniowe,
  • powierzchniowe
  • średnio głębokie
  • głębokie.

  Peelingi można również podzielić na sposób usuwania martwego naskórka na:

  • mechaniczne,
  • chemiczne
  • fizyczne.

  Najbardziej powszechne są peelingi mechaniczne typu scrub. Polegają one na mechanicznym ścieraniu martwych komórek naskórka. Jako ścierniwo wykorzystuje się zmielone ziarna, pestki lub łupiny, lub cukier czy sól zawieszone w olejach lub emulsjach.

   W zależności od miejsca zastosowania peelingu należy dostosować ziarnistości peelingu. Do pielęgnacji twarzy należy używać drobnoziarnistego peelingu, takiego jak na przykład certyfikowany peeling ryżowy z ekstraktem ogórka Eco Garden.
   
   Do pielęgnacji ciała mogą być stosowane drobiny o większej średnicy, na przykład cukier trzcinowy w serii naturalnych peelingów cukrowych serii Eco Body. 
   
  Warto również pamiętać o pielęgnacji stóp, szczególnie zimą. Najlepszym sposobem na to będzie regularne stosowanie peelingu do stóp z naturalnym ścierniwem jakim jest pumeks, który znajduje się w Unikalnym peelingu do stóp serii Foot Line.

  Należy jednak pamiętać, że nie są odpowiednie dla osób o cerze wrażliwej i naczynkowej.

  Dla osób o bardzo delikatnej, podatnej na uszkodzenia lub bardzo suchej skórze zalecany jest delikatny peeling enzymatyczny. Naskórek złuszczany jest za pomocą enzymów roślinnych takich jak bromelina z ananasa lub papaina z papai. Enzymy te znaleźć można w produktach Laboratorium Kosmetycznego AVA takich jak:

  maska enzymatyczna Beauty Home Care

   maska peelingująco – nawilżająca Hydro Laser

  Innym rodzajem peelingu chemicznego są peelingi kwasowe. Jednym ze skuteczniejszych, lecz delikatnym jest peeling z kwasem fitowym. Kwas ten jest pochodzenia naturalnego – z roślin strączkowych, ziaren i nasion. Odgrywa on istotną rolę w procesach magazynowania i wykorzystywania fosforu przez rośliny. Dzięki szerokiemu spektrum właściwości, znalazł też swoje miejsce w kosmetologii. Nie wymaga on neutralizacji i jest zalecany dla osób z problemami skórnymi (trądzik różowaty, rozszerzone naczynka, przebarwienia) niezależnie od rodzaju cery. Ekologiczny, certyfikowany kwas fitowy w stężeniu 5% znajduje się w linii Pore Solutions oraz w dwupaku serii Pore Revolution

   
  Laboratorium Kosmetyczne AVA ma w swojej ofercie również peelingi kwasowe przeznaczone do profesjonalnych zabiegów peelingów kwasowych. W skład serii Acid Peels wchodzą:

  Tylko teraz wszystkie produkty z linii Acid Peels 15% taniej w naszym sklepie internetowym

   Judyta Jakowlew
   Laboratorium Kosmetyczne AVA
   Zajrzyj na nasz fan page.
  All rights reserved Ⓒ 2023 Laboratorium Kosmetyczne AVA
  ^
  W zgodzie z naturą. Realizacja: Bazinga