• Polski
 • English
 • Español
 • Dobry krem nawilżający – czego szukać w składzie? Część 1.

  Chcesz dowiedzieć się, jaki jest dobry, najlepszy krem nawilżający do twarzy? Znalezienie tego perfekcyjnego kosmetyku nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Najważniejsze to wybranie tego o odpowiednim składzie, który będzie wspomagał proces odzyskania i zachowania prawidłowego poziomu nawilżenia cery.

  Bez wody nie ma życia. Jest ona niezbędna do funkcjonowania wszystkich organizmów. Nawet jej niewielki niedobór może powodować liczne, szkodliwe dla organizmu zmiany.

  Człowiek składa się w około 70% z wody. Skóra jest naszym największym organem, więc skutki niedoboru najszybciej można zaobserwować właśnie na niej: staje się szorstka, łuszczy się, a mikrourazy dłużej się goją.  Szczególną uwagę na przesuszenie skóry należy zwrócić latem oraz zimą. Woda w skórze przemieszcza się zgodnie z gradientem stężeń (od miejsc o najwyższym jej stężeniu do miejsc, w których jest jej najmniej) – czyli od jej głębszych warstw ku warstwie rogowej. Stamtąd odparowuje do otoczenia.  Ilość odparowanej wody z naskórka w jednostce czasu możemy zmierzyć za pomocą np. korneometru. Dzięki temu urządzeniu można określić TEWL (Trans Epidermal Water Loss) czyli przeznaskórkową – transepidermalną utratę wody. Regulacja poziomu odparowywania wody należy do funkcji warstwy rogowej naskórka i zależy od czynników takich jak:

  • obecności naturalnych substancji higroskopijnych (pochłaniających i zatrzymujących wodę),
  • lipidów międzykomórkowych, które tworzą barierę uniemożliwiającą odparowanie wody.

  Nierzadko można spotkać się z nazwą substancji o tajemniczym skrócie NMF. Jest to naturalny czynnik nawilżający (natural moisturizing factor). Pozwala on na zatrzymywanie wody w naskórku. W jego skład wchodzą m.in.: wolne aminokwasy, PCA, mocznik, cukry czy mleczany.

  Krem nawilżający do twarzy – składniki

  Substancje nawilżające w kremach można podzielić na trzy grupy:

  1. składniki wiążące wodę (hydrofilowe)
  • na powierzchni naskórka
  • we wierzchnich warstwach,
  1. składniki o działaniu okluzyjnym (hydrofobowe, tworzące warstwę uniemożliwiające ucieczkę wodzie):
  • oleje mineralne,
  • woski,
  • pochodne silikonowe,
  • euceryna,
  1. składniki modyfikujące barierę ochronną skóry:
  • ceramidy,
  • cholesterol,
  • kwasy tłuszczowe.

  W zależności od warunków atmosferycznych powinniśmy wybierać dobry krem nawilżający do twarzy. Latem potrzebujemy lekkich kremów, ale z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV. Kremy na zimę powinny zawierać dużo olejów i wosków, a za to niewiele wody i gliceryny, który mogłyby powodować pękanie delikatnych naczynek krwionośnych.

  Nawilżanie przez natłuszczanie.

  Substancje węglowodorowe w kremach nawilżających skutecznie zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka, tworząc delikatny filtr ochronny. Jedną z takich substancji jest skwalen. Ma on postać chemiczną długiego łańcucha z wiązaniem nienasyconym. Naturalnie występuje w oleju oliwkowym, jak również znajduje się w sebum naturalnie występującym na skórze. Nierzadko można znaleźć go w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry z trądzikiem zwyczajnym, gdyż posiada właściwości bakterio- i grzybobójcze. Skwalen znajdziemy w składzie certyfikowanej linii kosmetyków ECO GARDEN.

   

  Jego niedalekim krewnym (pod względem chemicznym) jest skwalan. Różnica w ich budowie polega na wysyceniu wiązań. Dzięki tej drobnej różnicy skwalan jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych, jednak w dalszym ciągu dobrze komponuje się z sebum. Doskonale nawilża, natłuszcza i uelastycznia skórę. Znajdziemy go w linii Eco Linea – pierwszej certyfikowanej linii kosmetyków ekologicznych.

  Woski, podobnie jak skwalan i skwalen tworzą film zapobiegający TEWL, jednak nie są cieczami, a ciałami stałymi. Oprócz tego ich obecność wpływa na konsystencję kosmetyków. Laboratorium Kosmetyczne AVA stosuje w swoich kosmetykach dwa rodzaje wosków.
  Pierwszy z nich – wosk z mimozy – znajdziemy w kosmetykach Eco Linea, jest także bogatym źródłem fitoseroli. Zawarty w kosmetyku powoduje wygładzenie skóry oraz jej miłe odczucie.
  Z kolei w serii AVA Mustela znajdziemy wosk pszczeli. Ma on swoje zastosowanie w kosmetyce już od 2000 lat… Dodany do kosmetyków ułatwia ich rozprowadzanie, z drugiej strony zmiękcza i uelastycznia skórę.

  Warto także wspomnieć o olejach nawilżających. Jednym z nich jest olej jojoba, bogaty w woski i kwasy tłuszczowe, witaminy A,E i F, aminokwasy, czy cukry. Podobnie jak skwalen, bardzo dobrze miesza się z naturalnym sebum. Jako jeden z nielicznych olejów nadaje się do każdego typu cery:

  • dla suchej jest świetnym uzupełnieniem niedoborów sebum, przez co skóra staje się miękka, jędrna i elastyczna,
  • w przypadku tłustej hamuje nadmierny łojotok i działa przeciwtrądzikowo.

  Ciekawostką jest, że olej jojoba jest naturalnym filtrem słonecznym. Znaleźć go możemy w preparatach myjących Cleansing Line, którymi warto umyć twarz przed aplikacją dobrego kremu nawilżającego do twarzy:) .

  Judyta Jakowlew
  Laboratorium Kosmetyczne AVA
  Zajrzyj na nasz fan page.

  All rights reserved Ⓒ 2023 Laboratorium Kosmetyczne AVA
  ^
  W zgodzie z naturą. Realizacja: Bazinga