Niejednolity koloryt skóry na czole, policzkach, nosie, a nawet na dłoniach i dekolcie jest powszechnym zjawiskiem. Mogą mieć one charakter uroczych piegów, ale i ciemnobrązowych, niejednorodnych placków.
.
|
Za odcień skory, a także kolor włosów i oczu, odpowiada naturalny pigment – melanina. Powstaje w procesie melanogenezy, do której niezbędny jest enzym – tyrozynaza.
Melanina ma funkcję ochronną. Dzięki niej działanie ultrafioletu jest zablokowane przed wnikaniem do głębszych warstw skóry.
Osoby z jasną karnacją mają melaninę położoną w głębokich warstwach naskórka, z kolei u osób o ciemnej karnacji melanina znajduje się we wszystkich warstwach. Pod wpływem działania na skórę promieni słonecznych, jej wydzielanie zwiększa się, a skóra przybiera ciemniejszy odcień. Lekkie ciemnienie skóry jest rezultatem ekspozycji na promieniowanie UVA, a opalenizna jest wynikiem promieni UVB.
Przebarwienia powstają w wyniku nierównomiernej kumulacji melaniny w skórze lub nadmiernego zagęszczenia melanocytów.
|
.
|
.
|
.
|
.
|
Nieprzyjemne warunki dla komórek skóry, takie jak promieniowanie UV czy wolne rodniki wywołują w nich szczególny rodzaj stresu.
W wyniku tego przez melanocyty produkowany jest neuropeptyd – proteina stresu, który inicjuje mechanizmy obronne i działania naprawcze. Przy udziale tyrozynazy produkowana jest melanina, która następnie transportowana jest do komórek naskórka – keranocytów. W następstwie tego procesu skóra przybiera ciemniejszy odcień. Po kąpieli słonecznej prawidłowo cała skóra będzie miała dość jednolitą barwę, która z czasem, w wyniku złuszczania się naskórka, zanika do początkowego koloru. Niestety, często w wyniku innych czynników, miejscami koloryt jest niejednolity, a ciemniejszy odcień z czasem nie blednie, a wręcz jest intensywniejszy. |
Od kwietnia do końca września niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Dobrze jest też ograniczyć ekspozycje na słońce w godzinach południowych.
A co zrobić kiedy przebarwienia już są?
Najskuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej – laseroterapia i bardzo silne peelingi. Niestety są one dość drogie i inwazyjne. Nierzadko też nie dają 100% gwarancji na całkowitą eliminację przebarwień i nawrót ciemnych plam.
Na szczęście istnieją skuteczne i alternatywy.
a) Inhibitory tyrozynazy – ograniczają produkcję melaniny z aminokwasu tyrozyny;
b) Silne antyoksydanty – witaminy: C, E, A, B3, neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki przed stresem wywoływanym przez promieniowanie UV, mają także zdolność inhibicji tyrozynazy.
Jednak jak najlepiej zapobiegać i eliminować przebarwienia?
Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie przebarwień i rozjaśnienie już istniejących to zablokowanie szlaku syntezy melaniny wewnątrz komórek melanocytów.
Zastosowany przez Laboratorium Kosmetyczne AVA składnik Neurolight.61G redukuje komunikację komórek na poziomie receptorowym: hamuje neuropeptyd odpowiedzialny za rozpoczęcie procesy syntezy melaniny i wydzielania jej do keranocytów.
Skuteczność składnika Neurolight.61G:
Redukcja melaniny wewnątrzkomórkowej: 73% Redukcja melaniny zewnątrzkomórkowej 62% Rozjaśnianie plam pigmentacyjnych po 84 dniach średnio o 12%, nawet do 61%, bez rozjaśniania skóry wokół nich. Zmniejszenie plam pigmentacyjnych po 42 dniach o 18,9% aż do 63,4! |
Neurolight.61G
To wodny ekstrakt z kwiatów Pancratium maritimum, zwanej Gwiezdną Lilią, Lilią Piaskową, lub Żonkilem Piaskowym. Naturalnie występuje na greckich wyspach Krecie i Chania, bretońskich wyspach Hoedic i Houat oraz brzegach Morza Śródziemnego. Jest gatunkiem chronionym – rośliny do produkcji składnika aktywnego pochodzą wyłącznie z kontrolowanych upraw w szklarniach (zaakceptowanych przez ECOCERT i COSMOS). |
. |
Pancratirum maritimum od wieków stanowił inspiracją dla artystów. Na Krecie w pałacu Knossos występują freski minojskie przedstawiające Żonkile piaskowe, powiązane z grecką boginią wegetacji Persefoną. |
Wyrównanie kolorytu
|
.
Rozjaśnienie skóry
|
.
Zmniejszenie plam pigmentacyjnych
|
.
Redukcja przebarwień
|