• Polski
 • English
 • Español
 • Zapomnij o przebarwieniach

  Przebarwienia skórne – plama na honorze naszej pielęgnacji

  .

  .

  Niejednolity koloryt skóry na czole, policzkach, nosie, a nawet na dłoniach i dekolcie jest powszechnym zjawiskiem. Mogą mieć one charakter uroczych piegów, ale i ciemnobrązowych, niejednorodnych placków.

  .

  Nawet 35% kobiet po trzydziestce i aż 90% po 50 roku życia ma dolegliwości związane z ciemnymi plamami na skórze.

  .

  Przyczyny nadmiernej pigmentacji:
  • promieniowanie UV
  • zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu
  • stany zapalne skóry
  • substancje fototoksyczne (niektóre leki i zioła, np. dziurawiec)
  • choroby wątroby, tarczycy.

  .

  Jak powstają przebarwienia?

  Za odcień skory, a także kolor włosów i oczu, odpowiada naturalny pigment – melanina. Powstaje w procesie melanogenezy, do której niezbędny jest enzym – tyrozynaza.

  Melanina ma funkcję ochronną. Dzięki niej działanie ultrafioletu jest zablokowane przed wnikaniem do głębszych warstw skóry.

  Osoby z jasną karnacją mają melaninę położoną w głębokich warstwach naskórka, z kolei u osób o  ciemnej karnacji melanina znajduje się we wszystkich warstwach. Pod wpływem działania na skórę promieni słonecznych, jej wydzielanie zwiększa się, a skóra przybiera ciemniejszy odcień. Lekkie ciemnienie skóry jest rezultatem ekspozycji na promieniowanie UVA, a opalenizna jest wynikiem promieni UVB.

  Przebarwienia powstają w wyniku nierównomiernej kumulacji melaniny w skórze lub nadmiernego zagęszczenia melanocytów.

  .

  Rodzaje przebarwień:

   

  • Piegi – ciemno- lub jasnobrązowe plamki powstające pod wpływem światła słonecznego. Najczęściej występują na twarzy i rękach. Powstawanie piegów ma uwarunkowanie genetyczne, szczególnie u osób z jasną karnacją i jasnymi włosami, pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i ze zmiennym natężeniem występują przez całe życie.

  .

  • Melasma (ostuda) – pojawiają się po 30 roku życia, najczęściej w wyniku wahań hormonalnych. Umiejscowione są głownie na twarzy (czoło, policzki, wargi), często symetrycznie.

  .

  • Plamy soczewicowate – można je zaważyć między 30 a 50 rokiem życia. Są okrągłe lub owale, przypominając kształtem ziarna soczewicy. Tworzą się w odsłoniętych miejscach: twarzy, grzbietu dłoni, szyi, przedramionach i podudziach. Z czasem ciemnieją i powiększają się.

  .

  • Przebarwienia pozapalne – występują w miejscach po wcześniejszych zmianach trądzikowych, wypryskach, urazach i uczuleniach.

  .

  • Odczyn fototoksyczny – niektóre leki i zioła mają działanie fotouczulające, dlatego po zażywaniu np.: kopru, selera czy dziurawca warto unikać słońca, które może wywołać przebarwienia pozapalne, będące następstwem odczynu fotozapalnego.

  .

  Mechanizm powstawania przebarwień

   

  Nieprzyjemne warunki dla komórek skóry, takie jak promieniowanie UV czy wolne rodniki wywołują w nich szczególny rodzaj stresu.

  W wyniku tego przez melanocyty produkowany jest neuropeptyd – proteina stresu, który inicjuje mechanizmy obronne i działania naprawcze. Przy udziale tyrozynazy produkowana jest melanina, która następnie transportowana jest do komórek naskórka – keranocytów.

  W następstwie tego procesu skóra przybiera ciemniejszy odcień. Po kąpieli słonecznej prawidłowo cała skóra będzie miała dość jednolitą barwę, która z czasem, w wyniku złuszczania się naskórka, zanika do początkowego koloru.

  Niestety, często w wyniku innych czynników, miejscami koloryt jest niejednolity, a ciemniejszy odcień z czasem nie blednie, a wręcz jest intensywniejszy.

  .

  Najważniejsza jest profilaktyka!

  Od kwietnia do końca września niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Dobrze jest też ograniczyć ekspozycje na słońce w godzinach południowych.

  A co zrobić kiedy przebarwienia już są?

  Najskuteczniejsze są zabiegi medycyny estetycznej – laseroterapia i bardzo silne peelingi. Niestety są one dość drogie i inwazyjne. Nierzadko też nie dają 100% gwarancji na całkowitą eliminację przebarwień i nawrót ciemnych plam.

  Na szczęście istnieją skuteczne i alternatywy.

  a) Inhibitory tyrozynazy – ograniczają produkcję melaniny z aminokwasu tyrozyny;

  b) Silne antyoksydanty – witaminy: C, E, A, B3, neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki przed stresem wywoływanym przez promieniowanie UV, mają także zdolność inhibicji tyrozynazy.

   

  Jednak jak najlepiej zapobiegać i eliminować przebarwienia?

   

  Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie przebarwień i rozjaśnienie już istniejących to zablokowanie szlaku syntezy melaniny wewnątrz komórek melanocytów.

  Zastosowany przez Laboratorium Kosmetyczne AVA składnik Neurolight.61G redukuje komunikację komórek na poziomie receptorowym: hamuje neuropeptyd odpowiedzialny za rozpoczęcie procesy syntezy melaniny i wydzielania jej do keranocytów.

  .

  Skuteczność składnika Neurolight.61G:

  Redukcja melaniny wewnątrzkomórkowej: 73%

  Redukcja melaniny zewnątrzkomórkowej 62%

  Rozjaśnianie plam pigmentacyjnych po 84 dniach średnio o 12%, nawet do 61%, bez rozjaśniania skóry wokół nich.

  Zmniejszenie plam pigmentacyjnych po 42 dniach o 18,9% aż do 63,4!

  .

  Neurolight.61G

  To wodny ekstrakt z kwiatów Pancratium maritimum, zwanej Gwiezdną Lilią, Lilią Piaskową, lub Żonkilem Piaskowym.

  Naturalnie występuje na greckich wyspach Krecie i Chania, bretońskich wyspach Hoedic i Houat oraz brzegach Morza Śródziemnego. Jest gatunkiem chronionym – rośliny do produkcji składnika aktywnego pochodzą wyłącznie z kontrolowanych upraw w szklarniach (zaakceptowanych przez ECOCERT i COSMOS).

  .

  .

   

  Pancratirum maritimum od wieków stanowił inspiracją dla artystów. Na Krecie w pałacu Knossos występują freski minojskie przedstawiające Żonkile piaskowe, powiązane z grecką boginią wegetacji Persefoną.

  .

  .

  Poznaj produkty serii Whitening Line
  i pozbądź się przebarwień!

  .

  Wyrównanie kolorytu
  krem do twarzy na dzień SPF 30

   

  Wyjątkowo skuteczny krem do twarzy rozjaśniający przebarwienia: hormonalne, pozapalne, posłoneczne, oraz związane z wiekiem. Zawiera neuropeptyd pochodzący z Lilii Piaskowej, który poprzez redukcję produkcji melaniny zmniejsza i rozjaśnia plamy pigmentacyjne. Precyzyjnie likwiduje nadmiar barwnika, ujednolicając koloryt skóry. Stabilna forma witaminy C rozjaśnia skórę, chroni przed wolnymi rodnikami, odmładza. Ekstrakt z ogórka zawierający enzym – askorbinazę, pomaga w usuwaniu zmarszczek i piegów, a naturalne oleje i masło delikatnie natłuszczają, regenerują płaszcz hydrolipidowy i poprawiają elastyczność skóry.

  .

  Rozjaśnienie skóry
  koncentrat do twarzy
  na noc

  Koncentrat do twarzy rozjaśniający przebarwienia: hormonalne, pozapalne, posłoneczne, oraz związane z wiekiem.

  Synergicznie działające składniki aktywne:

  • • neuropeptyd pochodzący z Lilii Piaskowej zmniejsza i rozjaśnia plamy pigmentacyjne wywołane przez melaninę i likwiduje nadprodukcję barwnika
  • • stabilna forma witaminy C wzmacnia działanie rozjaśniające, zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami
  • • niacynamid ogranicza wytwarzanie melaniny wywołane przez promieniowanie UV, zapobiega powstawaniu nowych przebarwień
  • • naturalne oleje i masła zapewniają delikatny film zabezpieczający skórę przed nadmiernym parowaniem wody, zwiększają jędrność naskórka.

  .

  Zmniejszenie plam pigmentacyjnych
  krem punktowy

   .

  Wyjątkowo aktywny krem punktowy rozjaśniający przebarwienia: hormonalne, pozapalne, posłoneczne oraz związane z wiekiem.

  Zmniejszenie i rozjaśnienie plam pigmentacyjnych zapewnia innowacyjny mechanizm działania neuroaktywnego peptydu, który spowalnia nie tylko syntezę, ale i wydzielanie melaniny. Kompleks dwóch postaci witaminy C: stabilnej i liposomalnej, wzmacnia działanie wybielające, nawilża skórę i wygładza.

  Azeloglicyna hamuje produkcję enzymu powodującego powstawanie przebarwień – tyrozynazy, a naturalne oleje i masło regenerują płaszcz hydrolipidowy skóry. Pozostawiają ją miękką, gładką.

  .

  Redukcja przebarwień
  krem do rąk i ciała
  SPF 15

  .

  Skuteczny krem do rąk i ciała rozjaśniający przebarwienia: hormonalne, pozapalne, posłoneczne, oraz związane z wiekiem. Neuropeptyd z Lilii Piaskowej w połączeniu z witaminą C wyrównuje koloryt skóry – redukuje i rozjaśnia plamy pigmentacyjne, zapobiega powstawaniu nowych, blokuje syntezę i wydzielanie melaniny. Filtry przeciwsłoneczne zapewniają natychmiastową ochronę przed promieniowaniem UV. Masło Shea tworzy barierę ochronną, a kompozycja naturalnych olejów regeneruje płaszcz hydrolipidowy skóry. W efekcie skóra staje się miękka, gładka i odżywiona.

  All rights reserved Ⓒ 2023 Laboratorium Kosmetyczne AVA
  ^
  W zgodzie z naturą. Realizacja: Bazinga