• Polski
 • English
 • Español
 • Sucha skóra – jak walczyć z problemem

   

  Przesuszona skóra szybciej się starzeje: wiotczeje, staje się szara, pojawiają się na niej zmarszczki, które szybko się pogłębiają i stają bardziej widoczne.

  Skóra jako nasz największy organ zapewnia nam ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Dlatego też tak istotna jest jej odpowiednia pielęgnacja i ochrona.

  .

  Co warto wiedzieć o suchej skórze?

  .

  Określenie „skóra sucha” odnosi się do skóry wytwarzającej zbyt mało sebum, przez co występuje w niej niedobór lipidów odpowiedzialnych za jej prawidłowe nawilżenie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedy dochodzi do uszkodzenia ochronnego płaszcza lipidowego naskórka, z warstwy rogowej skóry w szybkim tempie ucieka wilgoć.
  Z wiekiem w wyniku wpływu hormonów słabnie aktywność gruczołów łojowych, w konsekwencji czego płaszcz hydrolipidowy gorzej chroni skórę przed utratą wilgoci.

  .

  Dolegliwość suchej skóry ma wielopłaszczyznową i złożoną genezę, jednak można wyróżnić kilka czynników mających wpływ na zaburzenie jej prawidłowego funkcjonowania:

  .

  • podłoże genetyczne – problem u najbliższych członków rodziny zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia,
  • płeć – częściej cierpią na nią kobiety,
  • podłoże klimatyczne – przy wyższej temperaturze powietrza ryzyko zaostrzenia się objawów,
  • stres – objawy mogą nasilać się w wyniku braku snu, długotrwałego stresu lub trudnych sytuacji życiowych,
  • skażenie środowiska – większy odsetek osób z suchą skórą mieszka w dużych miastach, w których występuje wyższe stężenie zanieczyszczeń,
  • ekspozycja na drażniące substancje – powszechnie używane detergenty w dużych stężeniach lub praca zawodowa w toksycznych warunkach może osłabiać barierę ochronną skóry,
  • kontakt z alergenami – wpływa i zaostrza objawy suchej skóry.

  Rozwój cywilizacyjny sprawił, że coraz więcej osób cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS).

  Jego objawy są niezwykle zbliżone do skóry bardzo suchej. Schorzenie to, oprócz widocznych symptomów, wywołuje u chorych ogromny dyskomfort.

  Zmiany w budowie naskórka osób z atopowym zapaleniem są bardzo wyraźne. Poszczególne warstwy komórek nie przylegają do siebie dokładnie, dlatego alergeny, mikroorganizmy i cząsteczki kurzu mogą łatwo dostać się w głębsze warstwy naskórka i spowodować nasilenie choroby. Skóra ma poszerzone pory i wygląda na kilkanaście lat starszą.

  Suchą i atopową skórę należy szczególnie pielęgnować, a przede wszystkim nawilżać, natłuszczać i regenerować jej warstwę lipidową, aby spełniała swoje funkcje ochronne i była mniej wrażliwa. Kremy i balsamy powinny uzupełniać naturalne czynniki nawilżające, jak również płaszcz lipidowy zabezpieczający przed utratą wilgoci. Środki myjące powinny być łagodne, a przede wszystkim nie mogą zawierać substancji drażniących, takich jak SLS.

  .

  Odpowiedzią Laboratorium Kosmetycznego AVA na problem suchej skóry jest najnowsza seria zawierająca ekstrakt drożdżowy pozyskiwany za pomocą probiotycznych bakterii Lactobacillus plantarum. Kosmetyki Relipidium® + silnie nawilżają, uzupełniają brakujące suchej skórze ceramidy i aktywnie ją regenerują.

  W skład serii wchodzą:

  Judyta Jakowlew
  Laboratorium Kosmetyczne AVA

   

  All rights reserved Ⓒ 2023 Laboratorium Kosmetyczne AVA
  ^
  W zgodzie z naturą. Realizacja: Bazinga