• Polski
 • English
 • Español
 • Serum do twarzy – czyli kosmetyk do zadań specjalnych

  Czy słuszne jest stwierdzenie, że serum do twarzy jest lepsze od kremu?

  Nie jest. Po pierwsze dlatego, że nie w tym rzecz, iż serum jest lepsze, a krem gorszy. Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy powinniśmy regularnie używać kremu. Różnego w zależności od potrzeb, tego wymaga właściwa pielęgnacja twarzy. Inny krem będzie używać osoba ze skórą młodą, inny osoba z objawami pierwszych lub zaawansowanych zmarszczek, jeszcze inny ktoś borykający się np. z trądzikiem czy pękającymi naczynkami. Krem jest zatem podstawowym kosmetykiem w codziennej pielęgnacji skóry twarzy i jeśli będzie dobrany odpowiednio do rodzaju cery, spełni swoją rolę.

  Jaką zatem funkcję pełni serum do twarzy?

  Krem ma cięższą konsystencję niż serum. Serum bowiem przeważnie ma postać lekkiego żelu lub pianki przypominającej bardzo lekki krem. Podobnie jak krem dedykowane jest danej części twarzy lub ciała (serum pod oczy, serum na bruzdy, serum na szyję i dekolt, serum do włosów czy paznokci).

  Serum to zazwyczaj kompleks silnie skoncentrowanych składników aktywnych, który podobnie jak krem również nawilża, regeneruje lub odżywia skórę, ale z racji na intensywne oddziaływanie na skórę efekt jego działania jest szybszy. Nic więc dziwnego, że serum przypisuje się rolę preparatu do zadań specjalnych, mówiąc często, że wzmacnia ono działanie kremu.

  Gwarantując intensywną pielęgnację, serum może:

  • głęboko nawilżać, regenerować, uelastyczniać i odżywiać skórę
  • zmniejszać zmarszczki nawet te głębokie
  • rozjaśniać przebarwienia.

  Zaleca się używanie serum do twarzy regularnie, przez 28 dni. Tyle czasu średnio potrzebuje nasz naskórek do pełnej regeneracji. Efekty natomiast widoczne mogą być już po kilku dniach stosowania serum.

  Z racji na łatwość tworzenia receptur serum, przy jednoczesnym wysokim stopniu ich zaawansowania, można spotkać niejednokrotnie serum skomplikowane technologicznie zapewniające innowacyjne działanie, co z kolei jest mile widziane w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.

  Jak stosować serum do twarzy?

  Serum stosuje się na dobrze oczyszczoną skórę, wówczas składniki w nim zawarte będą miały szansę wniknąć w jej głębsze warstwy. Preparat ten można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, chyba, że producent zaleca inaczej (np. serum z retinolem nie użyjemy na dzień, przed wyjściem na słońce). Po wchłonięciu się serum można aplikować dowolny krem, w zależności od potrzeb, co będzie stanowiło dodatkową ochronę przed ulatnianiem się składników zawartych w serum.

  W jakim wieku należy zacząć stosować serum do twarzy?

  Serum można stosować niezależnie od wieku. Mitem jest, że należy po nie sięgnąć po 25 roku życia. W młodszym wieku można stosować preparaty typu serum chcąc cieszyć się np. doskonale nawilżoną i zdrowo wyglądającą skórą, o ładnym kolorycie. W późniejszym wieku nie powinniśmy o nim zapomnieć stosując kuracje przeciwzmarszczkowe. Takie serum oprócz podstawowego działania nawilżającego powinno zapewniać również lifting, wygładzenie czy ujędrnienie.

  Kinga Kotuniak

  Laboratorium Kosmetyczne AVA

  All rights reserved Ⓒ 2023 Laboratorium Kosmetyczne AVA
  ^
  W zgodzie z naturą. Realizacja: Bazinga