Nierzadko zdarza nam się zarumienić: z emocji, czy w wyniku zmian temperatury. Jeśli nasza cera szybko wraca do naturalnego kolorytu to jest to normalne zjawisko fizjologiczne. Jednak gdy rumieniec pojawia się na twarzy często i bardzo powoli się redukuje należy przypatrzeć się kondycji płytko osadzonych naczynek krwionośnych. Bardzo prawdopodobne, że mamy wrażliwą skórę naczynkową, która w przyszłości może przekształcić się w schorzenie jakim jest trądzik różowaty.
Trądzik różowaty (acne rosacea) dotyczy aż 10% populacji, w szczególności kobiet po 30. roku życia o jasnej karnacji. Jest to przewlekły stan zapalny skóry wywołany przez zaburzenia naczynioruchowe. Objawia się wzmożonym zaczerwienieniem w strefie T (czoło, nos i broda) oraz na policzkach. Istnieją 4 podstawowe rodzaje tego schorzenia:
Rysunek 1. Rodzaje i umiejscowienie trądziku różowatego.
Pierwsza odmiana schorzenia objawia się rumieniem tymczasowym lub stały. Nierzadko towarzyszą mu teleangiektazje – rozszerzenie i pękanie naczynek, odczucie pieczenia skóry czy obrzęk twarzy. Odmiana grudkowo – krostkowa jest już schorzeniem objawiającym się trwałym zaczerwienieniem twarzy, któremu towarzyszą charakterystyczne grudki i krosty. Odmiana trzecia charakteryzuje się pojawieniem się zmian przerostowych w obrębie nosa, czoła, brodzie, policzkach lub uszach. Skóra ma nierówną, zgrubiałą powierzchnię, często z grudkami. Tej odmianie trądziku różowatego towarzyszy zapalenie mieszków włosowych. Bardzo trudną w leczeniu jest odmiana oczna. Powoduje dyskomfort i wymaga ona szczególnego dbania o skórę wokół oczu.
Symptomy choroby zaostrzają się pod wpływem czynników:
Cera z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa na ekspozycję na promieniowanie UV, dlatego należy chronić ją kosmetykami z wysokim współczynnikiem SPF.
Już po zauważeniu pierwszych objawów trądziku różowatego należy zadbać o prawidłową pielęgnacje skóry. Laboratorium Kosmetyczne Ava prezentuje nową serię kosmetyków do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym – Dermaline Rosacea Repair, nowatorską linię kosmetyków z hesperydyną.
Hesperydyna, to związek chemiczny z grupy flawonoidów. Bogatym źródłem hesperydyny są owoce cytrusowe oraz zielone warzywa i owoce. Jej nazwa pochodzi od mitologicznych nimf Hesperyd – opiekunek ogrodów bogów.
Rysunek 2. Wzór chemiczny hesperydyny.
Rysunek 3. Frederic Leighton Ogród Hesperyd, 1892.
Dotychczas hesperydyna stosowana była powszechnie w medycynie (np. w leczeniu żylaków) przebadana została również pod kątem pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym oraz cery naczynkowej. Jej regularne stosowanie poprawia stan naczyń włosowatych i zmniejsza ich przepuszczalność. Chroni przed stresem oksydacyjnym powstającym m.in. na skutek działania promieniowania ultrafioletowego. Niweluje również stany zapalne różnego pochodzenia. Po raz pierwszy w preparatach do pielęgnacji twarzy zastosowano właśnie hesperydynę w nowatorskich recepturach serii Rosacea Repair.
Poza hesperydyną seria Rosacea Repair bogata jest w starannie dobrane składniki aktywne:
Zaproponowana przez Laboratorium Kosmetyczne AVA wielokierunkowa pielęgnacja obejmuje 4-stopniowy program, zapewniający:
Właściwa pielęgnacja skóry z problemem trądziku różowatego jest najskuteczniejsza w połączeniu z unikaniem czynników drażniących, takich jak kosmetyki o dużej zawartości alergenów, nadmierna ekspozycja na promienie UV oraz narażanie na nagłe zmiany temperatur.
Judyta Jakowlew
Laboratorium Kosmetyczne AVA,
Wpadnij na nasz fan page.