• Polski
  • English
  • Español
  • Dobry krem przeciwzmarszczkowy – czyli jak zatrzymać czas?

    Dobry krem przeciwzmarszczkowy – czyli jak zatrzymać czas?

    Skóra wraz z wiekiem starzeje się. Około 45 roku życia obserwujemy mniejszą przemianę materii, co ma wpływ również na regenerację skóry i odbudowę komórek naskórka. Zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny w skórze, przez co skóra staje się mniej jędrna. W skórze zachodzą nieodwracalne zmiany związane ze spadkiem jej nawilżenia, z pojawieniem się zmarszczek, zmniejszeniem jej sprężystości i elastyczności. Zmiany te dokuczają nam, kiedy spoglądamy w lustro, zdarza się, ze sprawiają dyskomfort w sferze psychicznej.

    Krem, który zatrzymuje czas – czy taki w ogóle istnieje?

    Zależy jak na to spojrzymy 🙂 Często spotykam się z zarzutem, że taka deklaracja marketingowa jest nadużyciem. W dosłownym tego słowa znaczeniu z pewnością tak. Ale jeśli spojrzymy na to z perspektywy pielęgnacji cery i wyobrazimy sobie skórę, którą ktoś regularnie i adekwatnie do wieku oraz ewentualnych jej problemów pielęgnuje, oraz skórę poddaną jedynie zabiegom mycia, nie trudno stwierdzić, która skóra będzie wyglądała lepiej. Wraz z aplikacją kremów dostarczamy skórze niezbędnych składników odżywczych i naprawczych. Warto też pamiętać, że wklepywanie kremów stanowi doskonały masaż dla skóry, który poprawia jej sprężystość.

    Tak więc chociaż kremy przeciwzmarszczkowe nie zatrzymają naturalnych zmian związanych z wiekiem, warto je jednak regularnie stosować, przede wszystkim dlatego, że mogą je spowolnić.

    Bo co takiego robi krem przeciwzmarszczkowy?

    • zapobiega powstawaniu zmarszczek i zmniejsza (spłycać i skracać) już te istniejące,
    • zawiera składniki o działaniu regenerującym, poprawiającym napięcie, lifting oraz strukturę skóry,
    • utrzymuje w dobrej kondycji włókna kolagenu i elastyny, które z wiekiem są coraz słabsze. Włókna te są podstawowym budulcem skóry, utrzymują jej odpowiednie nawilżenie, jędrność i sprężystość. Ich zmniejszenie sprawia, że skóra wiotczeje.
    • oddziaływuje na zmarszczki mimiczne – zwłaszcza jeśli zawiera peptydy.

    Czy krem przeciwzmarszczkowy powinien również nawilżać skórę?

    Tak, ponieważ nawilżona skóra wygląda młodziej. Skóra odwodniona szybciej traci swoje właściwości, zniszczeniu ulegają włókna kolagenu i elastyny, a przez to skóra zaczyna szybciej marszczyć się i traci elastyczność. Pamiętajmy o tym, że stosując krem z czynnikiem nawilżającym nie wprowadzamy wody w głąb skóry, ale tworzymy ochronny film na powierzchni skóry, który zapobiega jej wyparowywaniu z głębszych warstw.

    Właściwą wilgotność skóry gwarantuje m.in. wytwarzany przez naskórek NMF (naturalny czynnik nawilżający, który mogą stanowić m.in.: mocznik, aminokwasy czy jony sodu). Tworzy on płaszcz wodno-lipidowy zabezpieczając przed utratą wody, niektórymi szkodliwymi czynnikami środowiska oraz uelastyczniający skórę. Dlatego warto sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe, które zawierają NMF.

    Co powinien zawierać dobry krem przeciwzmarszczkowy?

    • Alga śnieżna – klucz do długowieczności skóry. Stanowi mieszankę składników aktywnych pobudzającą tzw. gen długowieczności KLOTHO obecny w komórkach ludzkiej skóry. Stymuluje produkcję dwóch najważniejszych typów kolagenu, redukuje utratę wody przez skórę, wzmacnia jej mechanizmy obronne.
    • Calcium – przywraca gęstość skórze oraz skutecznie liftinguje.
    • Filtry SPF co najmniej SPF 30, chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.
    • HydranovTM – 3-krotnie szybciej i wydajniej zwiększa poziom nawilżenia skóry niż zwykły kwas hialuronowy.
    • Koenzym Q10, który stymuluje odnowę naskórka, regeneruje, spłyca zmarszczki i hamuje proces powstawania nowych.
    • Komórki macierzyste mające zdolność do samoodnawiania się, które utrzymują prawidłową strukturę skóry poprzez naturalną dynamiczną odnowę naskórka, chronią naturalne komórki macierzyste znajdujące się w skórze przed starzeniem, zapewniając im długowieczność i aktywność.
    • Krzem (krzemionka koloidalna) – poprawia syntezę kolagenu, zwiększa jędrność i elastyczność skóry, zapobiegając jej wiotczeniu. Zapewnia doskonałą ochronę skórze.
    • Kwas hialuronowy, który nawilża nawet głębsze warstwy skóry.
    • Kwasy omega 3 + 6 chronią skórę przed nadmierną utratą wody i przesuszeniem.
    • Masło Shea – naturalny filtr słoneczny, bogate w witaminy A, E i F, sprawia, że skóra jest gładka, odpowiednio natłuszczona, nawilżona i odżywiona.
    • NMF (naturalny czynnik nawilżający).
    • Olej arganowy, składający się z nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz dużej dawki witaminy E.
    • Peptydy np. argirelina. Substancja alternatywna dla toksyny botulinowej, która skutecznie wygładza zmarszczki w okolicach oczu, czoła i ust. Argirelina rozluźnia mięśnie, w efekcie spłycając i wygładzając zmarszczki mimiczne.
    • Przeciwutleniacze np. retinol (witamina A), witaminy C i E, flawonoidy, fitohormony, które hamują tworzenie się wolnych rodników.
    • Retinol – stymuluje produkcję kolagenu w skórze, poprawia jej elastyczność.
    • Składniki energetyzujące, poprawiające wygląd i kondycję skóry (witamina C).
    • Witamina E – „witamina młodości”, regeneruje, pozostawia skórę odżywioną, elastyczną i gładką.
    • Witamina C – pomaga rozjaśnić przebarwienia starcze i wyrównuje kolory skóry.

    W jakim wieku można stosować krem przeciwzmarszczkowy?

    Stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego można zacząć stosunkowo wcześnie, nawet już ok. 25 roku życia, bowiem młoda skóra charakteryzuje się łatwością przyswajania składników aktywnych. Osobom w tym wieku zaleca się kremy przeciwzmarszczkowe o lekkiej konsystencji, zapewniające skórze głównie optymalne nawilżenie. Po 35 roku życia warto sięgnąć po kremy, które będą już miały zdolność regeneracji i odżywienia skóry. A cerze dojrzałej zaleca się silnie działające kremy przeciwzmarszczkowe, wnikające w głębsze warstwy skóry i mające zdolność do ich regeneracji.

    Kiedy stosować krem przeciwzmarszczkowy?

    W kuracji przeciwzmarszczkowej ważna jest systematyczność. Dlatego krem przeciwzmarszczkowy powinno stosować się codziennie, rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, szyi i dekoltu. Ułatwi to wówczas lepsze przyswojenie przez skórę składników aktywnych.

    Kremy przeciwzmarszczkowe można stosować o każdej porze roku, przy czym latem warto sięgać po takie, które odmładzają i jednocześnie zawierają filtr UV, a zimą po kremy z dodatkową ochroną przed zimnem, wiatrem, mrozem i wilgocią.

    Kinga Kotuniak
    Laboratorium Kosmetyczne AVA

    All rights reserved Ⓒ 2023 Laboratorium Kosmetyczne AVA
    ^
    W zgodzie z naturą. Realizacja: Bazinga