• Polski
 • English
 • Español
 • Dobry krem nawilżający – czego szukać w składzie? Część 2.

  Kolejna część poszukiwań dobrego kremu nawilżającego. Czego tym razem mamy szukać w składzie by nasza cera była gładka, promienna i przede wszystkim nawilżona? Jak zadbać o właściwą pielęgnację twarzy?

  Substancje wiążące wodę.

  W skórze występują substancje naturalnie zabezpieczające ją przed utratą wody, jednak z wiekiem stopniowo zaczyna ich ubywać, dlatego warto uzupełniać ją od zewnątrz.

  Jedną z takich substancji jest kolagen. Stosowany powierzchniowo wiąże wodę zapobiegając jej odparowywaniu, napina skórę i wygładza zmarszczki. Działa liftingująco, a także redukuje przebarwienia i sprzyja redukcji blizn. Znajdziemy go w Aktywatorze Młodości Kolagen morski (daje świetne efekty stosowany dodatkowo pod dobry krem nawilżający 🙂 ) oraz w Serum wypełniającym zmarszczki linii Hydro Laser.

  Podobnie rozpowszechnioną substancją jest kwas hialuronowy. Co ciekawe – posiada taką samą budowę u człowieka, jak i bakterii. Jest bardzo higroskopijną substancją – 1 g potrafi wchłonąć do 6 litrów wody tworząc przy tym żele. Jest biozgodny – nie powinien powodować alergii. Kwas hialuronowy wiąże wodę w naskórku, zwiększając przez to barierowość dla drobnoustrojów. Z ciekawostek – kremy nawilżające zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy można używać przy niskich temperaturach bez obaw o pękanie naczynek krwionośnych i naskórka. Tak jak kolagen, ubywa go w skórze wraz z wiekiem, ale także pod wpływem promieniowania UV. Dlatego też ważne jest jego uzupełnianie szczególnie wiosną i latem poprzez stosowanie zawierających go kosmetyków, np.: Krem z kwasem Hialuronowym Beauty Home Care, czy Krem z ekstraktem z Zielonej Herbaty do cery suchej i wrażliwej.

  Niskocząsteczkowe substancje nawilżające.

  Gliceryna jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji nawilżających – znajdziemy ją w niejednym dobrym kremie nawilżającym. Dzięki swojej budowie może spełniać dwie role w kosmetyku: z jednej strony nawilża (jest humektantem), z drugiej zapobiega wysuszaniu (jako emolient). UWAGA! Kremy z wysoką zawartością gliceryny nie nadają się na zimę. Przy niskich temperaturach może być ona przyczyną pękania skóry! Gliceryna jest bardzo powszechną substancją i znaleźć możemy ją w wielu kremach Laboratorium Kosmetycznego AVA.

  Nierzadko można spotkać się z nazwą substancji o tajemniczym skrócie NMF. Jest to naturalny czynnik nawilżający (natural moisturizing factor). Pozwala on na zatrzymywanie wody w naskórku. W jego skład wchodzą m.in.: wolne aminokwasy, PCA, mocznik, cukry czy mleczany.

  PCA, inaczej kwas piroglutaminowy, zatrzymuje wodę w naskórku przez swoje silne właściwości higroskopijne. W dobrym kremie nawilżającym znajdziemy w składzie jego sól sodową (sodium PCA).  Składnik ten znajdziemy w Aktywatorze Młodości Hydranov (podobnie jak Aktywator Młodości Kolagen morski idealnie spisujący się jako baza pod krem) czy Aloe Organic Krem na noc.

  Mocznik jest naturalnym ludzkim metabolitem: znajdziemy go w moczu i pocie. W kosmetykach w zależności od stężenia wykazuje właściwości: nawilżające, zmiękczające i umożliwiające penetrowanie składników aktywnych w głąb skóry (do 10% w produkcie), lub złuszczające, rozluźnia połączenia między komórkami skóry, przez co zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka (powyżej 10%).
  Mleczan sodu, podobnie jak kwas mlekowy wiąże wodę w naskórku, jednak nie ma właściwości drażniących. Posiada także właściwości przeciwbakteryjne i przyspiesza odnowę komórkową.

  Czy Twój krem nawilżający ma w składzie którąś z wymienionych substancji?

  Judyta Jakowlew
  Laboratorium Kosmetyczne AVA
  Zajrzyj na nasz fan page.

  All rights reserved Ⓒ 2023 Laboratorium Kosmetyczne AVA
  ^
  W zgodzie z naturą. Realizacja: Bazinga