Dobry krem nawilżający – czego szukać w składzie? Część 3.

 

Ostatnia część z cyklu czego szukać w składzie dobrego kremu nawilżającego. Dziś omówimy substancje uzupełniające i regulujące naturalny cement międzykomórkowy.

 

Cement komórkowy jakkolwiek zabawnie nie brzmi, tak bardzo oddaje budowę skóry – niczym małe cegłówki, komórki naskórka potrzebują czegoś, co je ze sobą zespoli. Tym spoiwem są ceramidy występujące w warstwie rogowej naskórka. Zbudowane są z aminoalkoholu – sfingozyny w połączeniu z kwasami tłuszczowymi. Uniemożliwiają one odparowywanie wody z naskórka, pomagają w utrzymaniu stałej temperatury skóry, decydują o jej elastyczności. Niestety są bardzo wrażliwe na detergenty, w tym mydło. Dodatkowo ich ilość wraz z wiekiem znacznie maleje. Ale nic strasznego – można je uzupełniać od zewnątrz stosując dobry krem nawilżający z ceramiadami. Ceramidy roślinne znajdziemy w kremach dedykowanych do nocnej pielęgnacji cery dojrzałej – Śnieżna Alga, Hydro Laser oraz Peptide Lift Formuła Odżywcza.

  

 

Lanolina – otrzymywana podczas oczyszczania owczej wełny, to rodzaj wosku. Posiada silne właściwości higroskopijne – może wchłonąć wodę nawet do 300% w stosunku do własnej masy, tworząc przy tym emulsje woda w oleju (czyli nadające się do pielęgnacji skóry przy niskich temperaturach). Dzięki swojemu podobieństwu do keratyny występującej w skórze świetnie ją nawilża, natłuszcza, zmiękcza i wygładza. Należy jednak uważać  – lanolina jest jednym z alergenów. Dla osób, które nie mają skłonności do alergii na lanolinę proponujemy całą serię AVA Mustela.

 

 

 

Podsumowując – sekretem pięknie wyglądającej skóry, niezależnie od wieku, jest jej odpowiednie nawilżenie. W zależności od potrzeb możemy: nawilżać skórę przez natłuszczenie, zapobiegać odparowywaniu wody poprzez jej związanie w naskórku, stosować niskocząsteczkowe substancje nawilżające głęboko penetrujące naskórek, uzupełniać naturalną barierę przeciwko niekorzystnym czynnikom zewnętrznym – cement międzykomórkowy.

Jednak sposób nawilżenia musimy dostosować do warunków atmosferycznych:

  • kremy z wysoką zawartością gliceryny są odpowiednie na wiosnę i lato,
  • kremy z woskami, olejami i lanoliną, z małą ilością wody świetnie nadadzą się na mrozy i zimowe wypady na narty,
  • kwas hialuronowy zda egzamin przez cały rok, ale pamiętajmy o jego uzupełnianiu szczególnie w słonecznym okresie.

Dlatego też tak bardzo ważny jest odpowiedni wybór dobrego kremu nawilżającego.

 

Judyta Jakowlew

Laboratorium Kosmetyczne AVA

Zajrzyj na nasz fan page: https://www.facebook.com/LaboratoriumKosmetyczneAVA/ .

Przekaż dalej: