Dobry krem nawilżający – czego szukać w składzie? Część 1.

Bez wody nie ma życia. Jest ona niezbędna do funkcjonowania wszystkich organizmów. Nawet jej niewielki niedobór może powodować liczne, szkodliwe dla organizmu zmiany.

Człowiek składa się w około 70% z wody. Skóra jest naszym największym organem, więc skutki niedoboru najszybciej można zaobserwować właśnie na niej: staje się szorstka, łuszczy się, a mikrourazy dłużej się goją.  Szczególną uwagę na przesuszenie skóry należy zwrócić latem oraz zimą. Woda w skórze przemieszcza się zgodnie z gradientem stężeń (od miejsc o najwyższym jej stężeniu do miejsc, w których jest jej najmniej) – czyli od jej głębszych warstw ku warstwie rogowej. Stamtąd odparowuje do otoczenia.  Ilość odparowanej wody z naskórka w jednostce czasu możemy zmierzyć za pomocą np. korneometru. Dzięki temu urządzeniu można określić TEWL (Trans Epidermal Water Loss) czyli przeznaskórkową – transepidermalną utratę wody. Regulacja poziomu odparowywania wody należy do funkcji warstwy rogowej naskórka i zależy od czynników takich jak:

 • obecności naturalnych substancji higroskopijnych (pochłaniających i zatrzymujących wodę),
 • lipidów międzykomórkowych, które tworzą barierę uniemożliwiającą odparowanie wody.

Substancje nawilżające w kremach można podzielić na trzy grupy:

 1. składniki wiążące wodę (hydrofilowe)
 • na powierzchni naskórka,
 • we wierzchnich warstwach,
 1. składniki o działaniu okluzyjnym (hydrofobowe, tworzące warstwę uniemożliwiające ucieczkę wodzie):
 • oleje mineralne,
 • woski,
 • pochodne silikonowe,
 • euceryna,
 1. składniki modyfikujące barierę ochronną skóry:
 • ceramidy,
 • cholesterol,
 • kwasy tłuszczowe.

W zależności od warunków atmosferycznych powinniśmy wybierać dobry krem nawilżający. Latem potrzebujemy lekkich kremów, ale z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV. Kremy na zimę powinny zawierać dużo olejów i wosków, a za to niewiele wody i gliceryny, który mogłyby powodować pękanie delikatnych naczynek krwionośnych.

Nawilżanie przez natłuszczanie.

Substancje węglowodorowe w kremach nawilżających skutecznie zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka, tworząc delikatny filtr ochronny. Jedną z takich substancji jest skwalen. Ma on postać chemiczną długiego łańcucha z wiązaniem nienasyconym. Naturalnie występuje w oleju oliwkowym, jak również znajduje się w sebum naturalnie występującym na skórze. Nierzadko można znaleźć go w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry z trądzikiem zwyczajnym, gdyż posiada właściwości bakterio- i grzybobójcze. Skwalen znajdziemy w składzie certyfikowanej linii kosmetyków ECO GARDEN.

Jego niedalekim krewnym (pod względem chemicznym) jest skwalan. Różnica w ich budowie polega na wysyceniu wiązań. Dzięki tej drobnej różnicy skwalan jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych, jednak w dalszym ciągu dobrze komponuje się z sebum. Doskonale nawilża, natłuszcza i uelastycznia skórę. Znajdziemy go w linii Eco Linea – pierwszej certyfikowanej linii kosmetyków ekologicznych.

Woski, podobnie jak skwalan i skwalen tworzą film zapobiegający TEWL, jednak nie są cieczami, a ciałami stałymi. Oprócz tego ich obecność wpływa na konsystencję kosmetyków. Laboratorium Kosmetyczne AVA stosuje w swoich kosmetykach dwa rodzaje wosków.
Pierwszy z nich – wosk z mimozy – znajdziemy w kosmetykach Eco Linea, jest także bogatym źródłem fitoseroli. Zawarty w kosmetyku powoduje wygładzenie skóry oraz jej miłe odczucie.
Z kolei w serii AVA Mustela znajdziemy wosk pszczeli. Ma on swoje zastosowanie w kosmetyce już od 2000 lat… Dodany do kosmetyków ułatwia ich rozprowadzanie, z drugiej strony zmiękcza i uelastycznia skórę.

Warto także wspomnieć o olejach nawilżających. Jednym z nich jest olej jojoba, bogaty w woski i kwasy tłuszczowe, witaminy A,E i F, aminokwasy, czy cukry. Podobnie jak skwalen, bardzo dobrze miesza się z naturalnym sebum. Jako jeden z nielicznych olejów nadaje się do każdego typu cery:

 • dla suchej jest świetnym uzupełnieniem niedoborów sebum, przez co skóra staje się miękka, jędrna i elastyczna,
 • w przypadku tłustej hamuje nadmierny łojotok i działa przeciwtrądzikowo.

Ciekawostką jest, że olej jojoba jest naturalnym filtrem słonecznym. Znaleźć go możemy w preparatach myjących Cleansing Line, którymi warto umyć twarz przed aplikacją dobrego kremy nawilżającego 🙂 .

 

Judyta Jakowlew

Laboratorium Kosmetyczne AVA

Zajrzyj na nasz fan page: https://www.facebook.com/LaboratoriumKosmetyczneAVA/ .

Przekaż dalej: